100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓ. ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Monday 09 Νοεμβρίου 2020 ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Δευτέρα, 09 Νοεμβρίου 2020.

07:00 π.μ. – 09:00 π.μ.

Όρθρος – Πανηγυρική Θεία Λειτουργία, στον Ι. Ν. Αγ. Γεωργίου Αρεταίειου νοσοκομείου.

12:00 π.μ. – 12:15 μ.μ.

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ):

• Χαιρετισμός της Α.Θ. Παναγιότητος του Οικουμενικού Πατριάρχου κ. Βαρθολομαίου.
  • Χαιρετισμός της Α.Θ. Μακαριότητος του Πάπα και Πατριάρχου Αλεξανδρείας κ. Θεοδώρου Β΄.
  • Χαιρετισμός του Μακαριότατου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου.
  • Χαιρετισμός του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Βασιλείου Διγαλάκη.
  • Χαιρετισμός του Προέδρου του Αρεταίειου Νοσοκομείου, Καθηγητή κ. Γ. Σιάσου.
  • Χαιρετισμός του Πρυτάνεως του ΕΚΠΑ, Καθηγητή κ. Α.Μ. Δημόπουλου.
  • Χαιρετισμός του Αντιπρύτανη Οικονομικών, Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του ΕΚΠΑ, Καθηγητή κ. Δημητρίου Τούσουλη.
  • Χαιρετισμός του Προέδρου της Ιατρικής Σχολής, Καθηγητή κ. Π. Σφηκάκη.
  • Χαιρετισμός του Διευθυντή της Β’ Χειρουργικής Κλινικής, Καθηγητή κ. Μ. Κωνσταντουλάκη.

12:15 μ.μ. – 13:30 μ.μ.

ΟΜΙΛΙΕΣ (ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ):

• Του Μητροπολίτη Περγάμου Ιωάννη (Ζηζιούλα), Ακαδημαϊκού– Ομότιμου Καθηγητή Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ.: «O Άγιος Νεκτάριος».
  • Του Αιδεσιμότατου Π. Αθανασίου Γ. Μελισσάρη, Πρωτοπρεσβύτερου του Οικουμενικού Θρόνου, Διδάκτωρ Ποιμαντικής Θεολογίας (Αθηνών) και Ψυχολογίας (Βοστώνης):
    «Η αξία της υγείας και περιφρούρησή της κατά τον Άγιο Νεκτάριο».
  • Του Γεωργίου Τσούτσου, Διδάκτορος Παντείου Πανεπιστημίου: «Η έννοια αλληλεγγύη μέσα από το έργο του Αγίου Νεκταρίου».

Τα σχετικά βίντεο θα αναρτηθούν στη σελίδα των ιστορικών στοιχείων του νοσοκομείου, μόλις γίνουν διαθέσιμα.