ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΕΙΣΟΔΙΩΝ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ (ΚΑΠΝΙΚΑΡΕΑ)

Wednesday 12 Μαΐου 2021

Επίσημη επίσκεψη στον πανεπιστημιακό Iερό Ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου (Καπνικαρέα) πραγματοποίησε σήμερα 12 Μαΐου 2021 ο Πρωθυπουργός του Μαυροβουνίου Καθηγητής Δρ.  Ζντράβκο Κριβοκάπιτς. Τον κ. Πρωθυπουργό υποδέχθηκε ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Αν. Καθηγητής κ. Χρήστος Καραγιάννης, ο οποίος τον ενημέρωσε για την ιστορία και τη μοναδικότητα του ιερού ναού. Ο κ. Κριβοκάπιτς εξέφρασε το θαυμασμό του και δήλωσε εντυπωσιασμένος από την αρχιτεκτονική και την αγιογράφηση του Φ. Κόντογλου. Σε ανάμνηση της επίσκεψης, ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής δώρισε στον Πρωθυπουργό του Μαυροβουνίου μία γκραβούρα εποχής με τον ιερό ναό και μία εικόνα των Εισοδίων της Θεοτόκου. Συγκινημένος ο δεύτερος δήλωσε ότι θεωρεί τα δύο αυτά αναμνηστικά δώρα απόδειξη της γνήσιας ελληνικής φιλοξενίας και των άρρηκτων δεσμών που συνδέουν τα δύο κράτη.

Από την Κοσμητεία
της Θεολογικής Σχολής