«ΣΗΜΕΡΟΝ ΕΑΡ ΜΥΡΙΖΕΙ»: ΠΑΣΧΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ. H ΑΛΙΚΗ ΚΑΓΙΑΛΟΓΛΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΑ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ

Monday 22 Απριλίου 2024
«Σήμερον εαρ μυρίζει»: Πάσχα με τον Παπαδιαμάντη. H Αλίκη Καγιαλόγλου διαβάζει και τραγουδά Παπαδιαμάντη

Το ΕΚΠΑ στην Πόλη

«Σήμερον ἔαρ μυρίζει»: Πάσχα μέ τόν Παπαδιαμάντη

Η Αλίκη Καγιαλόγλου διαβάζει και τραγουδά Παπαδιαμάντη

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών, πολιτιστικών και καλλιτεχνικών δράσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό τον γενικό τίτλο «το ΕΚΠΑ στην Πόλη», και σε συνδιοργάνωση με τον Δήμο Αθηναίων, η Αλίκη Καγιαλόγλου, πολύπλευρη καλλιτέχνις που έχει αφιερωθεί στην πνευματική διάσταση της Τέχνης, παρουσιάζει μία παράσταση σε μουσική Άλκη Μπαλτά.

Η παράσταση βασίζεται σε διηγήματα του σπουδαίου Έλληνα διηγηματογράφου Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, καθώς και στην πρωτότυπη μουσική που έγραψε ο μαέστρος και συνθέτης Άλκης Μπαλτάς, μελοποιώντας ποικιλότροπα τους στίχους του κυρ Αλέξανδρου.

Στο πιάνο ο Αλέξανδρος Αβδελιώδης.

Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 και ώρα 19.00.

Είσοδος ελεύθερη.