EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

STEP UP-DC: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΠΛΑΙΣΙΟ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ (RFCDC)

Saturday 12 Ιουνίου 2021

ο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ανακοινώνει την πρώτη ανοιχτή εκδήλωση-παρουσίαση του Erasmus+ ΚA2 προγράμματος STEP UP-DC (Student Teachers’ Practices for Democratic Culture) το οποίο συντονίζει το Ε.Κ.Π.Α. και συμμετέχουν το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Ελλάδα), Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (Κύπρος), Leeds Becket University (U.K.), European Wergeland Centre (Νορβηγία) και Agora (Δανία), με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής-ΙΚΥ.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά στις 12.6.21.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της Εκδήλωσης.

Θα χορηγηθεί βεβαίωση

Πρόγραμμα
Εισαγωγή 13:00 – 14:30 e-στρογγυλό τραπέζι  «Δημοκρατική παιδεία και Πλαίσιο Ικανοτήτων Δημοκρατικού Πολιτισμού (RFCDC): Διδασκαλία,
ηγεσία/διοίκηση, παρέμβαση» Συντονιστής: Μιχάλης Κακός, Reader στην Εκπαίδευση στο Πανεπιστήμιο Leeds
Beckett , UK και Διευθυντής του Centre for Interdisciplinary Research in Childhood, Education and Society (CIRCES)
“Δημοκρατία και κοινωνικο-οικονομικές ανισότητες στην εκπαίδευση”, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, Καθηγητής Διοίκησης και Οικονομίας της Εκπαίδευσης, Ε.Κ.Π.Α.
“Δημοκρατική παιδαγωγική και ενεργός πολιτειότητα. Ο ρόλος των συνεργατικών πρακτικών μάθησης” , Δέσποινα Καρακατσάνη, Καθηγήτρια
Επιστημών της Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου
“Διδάσκοντας τον δημοκρατικό πολιτισμό στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση”, Παναγιώτης Αγγελίδης, Κοσμήτορας, Καθηγητής Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και Χριστίνα Χατζησωτηρίου, Αν. Καθηγήτρια Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.
“Εκπαίδευση εκπαιδευτικών και δημοκρατική παιδεία: εφαρμογές και προοπτικές από την εμπειρία του προγράμματος STEP UP-DC” Μάριος
Κουκουνάρας Λιάγκης, Αν. Καθηγητής Παιδαγωγικής Επιστήμης και Θρησκευτικής Εκπαίδευσης, Ε.Κ.Π.Α.
14:30 -15:00 Διάλειμμα
15:00-18:00 Εργαστήριο “Ικανότητες του δημοκρατικού πολιτισμού και διδακτική μεθοδολογία”  Μάριος Κουκουνάρας Λιάγκης, Αναπλ. Καθηγητής Ε.Κ.Π.Α., Επιστημονικός Υπεύθυνος Learn Inn Ε.Κ.Π.Α., Ηρώ Ποταμούση, Υπ.Διδ. ΠΤΔΕ Παν/μιο Αιγαίου, EWC expert, Γκέλη Αρώνη, Προϊσταμένη της Μονάδας Ένταξης και Υποστήριξης των Ασυνόδευτων Ανηλίκων στην Ειδική Γραμματεία Προστασίας Ασυνόδευτων
Ανηλίκων στο Υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου, EWC expert & Άγγελος Βαλλιανάτος, Δρ. Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α., Επιμορφωτής εκπαιδευτικών στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση, EWC expert.
Περιγραφή εργαστηρίου: Οι συμμετέχοντες/ συμμετέχουσες θα ενημερωθούν γιατο “Πλαίσιο Αναφοράς Ικανοτήτων Δημοκρατικoύ Πολιτισμού” και θα εξετάσουν πώς μπορούν οι μαθητές και οι μαθήτριες, η εκπαίδευση και η κοινωνία να επωφεληθούν από την εφαρμογή του πλαισίου στη διδακτική πράξη στο σχολείο.
Το εργαστήριο θα επικεντρωθεί στην εκπαιδευτική μεθοδολογία και τιςπρακτικές του Προγράμματος STEP UP DC, το οποίο συγχρηματοδοετείται στο πλαίσιο του erasmus+ KA2 από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, που προβλέπει ανοιχτό υλικό εκπαίδευσης και διαδικασία πιστοποίησης της επάρκειας των εκπαιδευτικών να διδάξουν τον δημοκρατικό πολιτισμό.

Δήλωση Συμμετοχής