ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΤΕΣΣΑΡΑΚΟΣΤΗΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ - [09 & 14.04.2024]

Saturday 06 Απριλίου 2024
ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΤΕΣΣΑΡΑΚΟΣΤΗΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΌ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ - [09 & 14.04.2024]

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 και ώρα 15:30 θα πραγματοποιηθεί στο Ιερό Παρεκκλήσιο της Θεολογικής Σχολής (Πανεπιστημιούπολη, Άνω Ιλίσια) η Ακολουθία της Παννυχίδος, του ασματικού τυπικού, με συμμετοχή της Χορωδίας Βυζαντινής Μουσικής της Θεολογικής Σχολής. Η Ακολουθία θα διεξαχθεί ως άσκηση λειτουργικής στο πλαίσιο του υποχρεωτικού μαθήματος του προπτυχιακού κύκλου σπουδών του Τμήματος Θεολογίας «Ιστορία και Θεολογία της Θείας Λατρείας» (Β΄Εξάμηνο).

Επιπλέον, την Κυριακή 14 Απριλίου 2024 και ώρα 18:00 θα τελεσθεί στον Πανεπιστημιακό Ιερό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου (Καπνικαρέα) Κατανυκτικός Εσπερινός, με συμμετοχή και της Χορωδίας της Θεολογικής Σχολής.

Η παρουσία όλων, Καθηγητών και Φοιτητών/τριών, θα είναι χαρά μας.

Πληροφορίες: fapostolos@theol.uoa.gr

Δρ. Αποστολός Φώτιος