ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΛΕΞΗ ERASMUS+ TOY ΘΕΟΦΙΛΕΣΤΑΤΟΥ ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗ Κ. ANDREJ BORKOWSKI ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.

Wednesday 10 Απριλίου 2024
ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΛΕΞΗ ERASMUS+ TOY ΘΕΟΦΙΛΕΣΤΑΤΟΥ ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗ κ. ANDREJ BORKOWSKI ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) και του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 στην Αίθουσα Οπτικοακουστκής Διδασκαλίας της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. διάλεξη του ελληνομαθούς Θεοφιλεστάτου Επισκόπου κ. Andrej (Borkowski), Καθηγητή στη Χριστιανική Θεολογική Ακαδημία της Βαρσοβίας στην Πολωνία (Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie) με θέμα: "Η Ιστορία της Ορθοδοξίας στην Πολωνία, η Ουνία και το μέλλον".

Της εισήγησης προηγήθηκε συνάντηση του Θεοφιλεστάτου με τον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής Αθηνών, Καθηγητή Εμμανουήλ Δ. Καραγεωγούδη, και τον Πρόεδρο του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Κρήνης και Πατριαρχικό Έξαρχο Μελίτης κ. Κύριλλο (Κατερέλο), Καθηγητή, κατά την οποία συζητήθηκαν σε άριστο και εγκάρδιο κλίμα θέματα κοινού ενδιαφέροντος.

Εκ της Κοσμητείας
της Θεολογικής Σχολής